Australian arts jobs, news, industry commentary, career advice, reviews & data

What's On

Applause: latest success stories

Premium content
Staff writer

National Works on Paper Prize shortlist revealed, Performing Arts WA Awards nominations, Mordant Family VR Commission announced, Australian Jazz Bell Awards presented, and many more.
Applause: latest success stories

Hubert Pareerpultja, Lukaria, 2017, has been shortlisted for the 2018 National Works on Paper Prize. Image via Mornington Peninsula Regional Gallery.

National Works on Paper Prize shortlist revealed

The Mornington Peninsula Regional Gallery has revealed the 63 artists shortlisted for this year’s National Works on Paper Prize.

An acquisitive prize awarding a total of $50,000 to the winners, the prize celebrates works by artists in the field of drawing, printmaking, digital prints and paper sculpture – honouring current contemporary practice in this field.

ADVERTISEMENT

The National Works on Paper Prize Exhibition will be held from 20 July through to 9 September with the winner to be announced on 21 July.

The shortlisted artists are:

Raymond Arnold, Peter Atkins, Alec Baker, Martin Bell, Ray Besserdin, Solomon Booth, David Bosun, Godwin Bradbeer, Kate Briscoe, Jane Brown, Jon Campbell, Susanna Castleden, Danica Chappell, Hua Cun Chen, Sam Cranstoun, Lesley Duxbury, Robert Fielding, David Frazer, Ian Friend, Dana Harris, Katherine Hattam, Pei Pei He, Kendal Heyes, Mark Hislop, Deanna Hitti, Anna Hoyle, Natalya Hughes, Alana Hunt, Locust Jones, Jennifer Joseph, Noŋgirrŋa Marawili , Brian Martin, Georgie Mattingley, Mish Meijers, Viv Miller, Helen Mueller, John Nixon, Open Spatial Workshop, Elena Papanikolakis, Louise Paramor, Hubert Pareroultja, Jemima Parker, Riley Payne, Dan Price, Lisa Reid, Louise Rippert, Cameron Robbins, Brian Robinson, Elissa Sampson, Emily Sandrussi, Geoff Sargeant, Jo Scicluna, Liz Shreeve, William Smeets, Kylie Stillman, TextaQueen, James Tylor and Laura Wills, Trent Walter, Rosie Weiss, Mumu Mike Williams, Puna Yanima, Yvonne Zago, and Tianli Zu. 

Black Swan State Theatre Company's Let The Right One In. Photo credit:  Daniel J Grant.

PERFORMING ARTS WA AWARDS

Performing Arts WA, which celebrates achievement in theatre and offers benevolent assistance to members of the entertainment profession, has announced the shortlist for the 2017 Performing Arts WA Awards.

Eleven awards categories will be presented, honouring outstanding mainstage and independent theatre staged in 2017. Nominees include:

BEST DESIGN

Steve Berrick – Robot Design – My Robot, Barking Gecko Theatre Company
Tyler Hill – Set & Costume – Endgame, Black Swan State Theatre Company
Cherish Marrington – Set & Costume – I Am My Own Wife, Black Swan State Theatre Company
Bruce McKinven – Set & Costume – Switzerland, Black Swan State Theatre Company
Jonathon Oxlade – Set & Costume – The Irresistible, Side Pony Productions & The Last Great Hunt

BEST NEW WORK

The Advisors – Gita Bezard, Jeffrey Jay Fowler, Arielle Gray, Chris Isaacs, Frieda Lee & Mararo Wangai
Coma Land – Will O'Mahony
The Irresistible – Adriane Daff, Zoe Pepper & Tim Watts
Laika: A Staged Radio Play – Scott McArdle
Toast – Liz Newell

BEST INDEPENDENT PRODUCTION

Hypatia – The Blue Room Theatre & The Open Lid Ensemble
Laika: A Staged Radio Play – The Blue Room Theatre & Second Chance Theatre
Tamagotchi Reset and Other Doomsdays – The Blue Room Theatre & Ten Tonne Sparrow
The One by Jeffrey Jay Fowler – The Blue Room Theatre & Whiskey & Boots
Toast – The Blue Room Theatre & Maiden Voyage Theatre Company

BEST MAINSTAGE PRODUCTION

The Eisteddfod – Black Swan State Theatre Company
I Am My Own Wife – Black Swan State Theatre Company
The Irresistible – Side Pony Productions & The Last Great Hunt
Let The Right One In – Black Swan State Theatre Company
My Robot – Barking Gecko Theatre Company

Visit www.facebook.com/events for the full list of nominees. The Performing Arts WA Awards will take place at the State Theatre Centre of WA on Monday 28 May 2018.

Joan Ross' BBQ this Sunday (flight paths) 2011. Supplied.

2018 Mordant Family VR Commission recipient announced

The Australian Centre for the Moving Image (ACMI) has announced visual artist Joan Ross as the recipient of the $80,000 Mordant Family VR Commission for 2018.

Created in partnership with Catriona and Simon Mordant AM, the City of Melbourne and ACMI, the Mordant Family VR Commission honours artists working at the forefront of digital platforms.

Ross' work spans a range of mediums including drawing, painting, photography, sculpture, installation, video and digital animation. Her practice investigates the legacy of colonialism in Australia. The Commission will enable Ross, working in collaboration with digital artist and researcher Josh Harle, to transform her dynamic 2D animations into immersive worlds using the medium of virtual reality.

Ross said, 'I’m overjoyed to be the recipient of this exciting commission and would like to express my gratitude for the generous support offered by Catriona and Simon Mordant AM, the City of Melbourne and ACMI. The commission will allow me to experiment and play in the arena of VR and I can’t wait to get started.'

2018 Vanda & Young Songwriting Competition winners announced

APRA AMCOS, Alberts and BMG have announced Amy Shark as this year's winner of the $50,000 Vanda & Young Songwriting Competition for her song, 'Adore'. Shark will also receive an additional $5,000 Show Group travel package awarded in honour of the late Graham Fear OAM.

Shark said, 'It’s such an honour to win the 2018 Vanda & Young Song Comp for Adore. I wrote this song in my bedroom and it's a testament to what just one piece of music can do and how important it is to keep doing what you love. I’m proud to be part of a legacy of songwriters that together have raised over $1 million dollars for Nordoff-Robbins Music Therapy Australia.'

Runner up was Gang of Youths’ David Le’aupepe for his songs ‘Let Me Down Easy’ and ‘The Heart is a Muscle’. Le’aupepe will receive $10,000 thanks to AMPAL Australasian Music Publishers Association and $5,000 courtesy of media sponsor, Seventh Street Media.

Australian Jazz Award winner Barney McAll.

The Australian Jazz Award winners announced

The 2018 Australian Jazz Bell Awards were presented this week at a reception held at jazz club Bird's Basement in Melbourne.

Named in honour of Australian jazz musician Graeme Bell, MBE, AO, the Jazz Awards recognise and encourage excellence in the performance, creativity, recording and presentation of jazz in Australia.

Pianist Bob Sedergreen was inducted into Graeme Bell Hall of Fame this year. The other winners are:

Best Australian Jazz Ensemble of the year, presented by Monash University: Barney McAll
Best Australian Jazz Vocal Album, presented by TarraWarra Winery Estate: Andrea Keller Still Night: Music in Poetry
Young Australian Jazz Artist of the year, presented by Fender Katsalidis Architects: Evan Harris
Best Australian Instrumental Jazz Album, presented by Brand Partners Commercial Lawyers: Barney McAll, Hearing the blood
Best Australian Jazz Song of the year, presented by APRA/AMCOS: Speedball ‘Judgement Day’
Best Produced Album, presented by ALFi records: Barney McAll, Hearing the blood

Dean Cross' Best We Forget: The Yowie, video still, 2017. Courtesy of the artist via PICA.

Artists for PICA's HATCHED announced

Perth Institute of Contemporary Arts (PICA) has announced the artists chosen for the 2018 National Graduate Show opening 19 May until 15 July. 

Celebrating emerging artists, the HATCHED graduate show highlights painting, sculpture and drawing, installation, video, and sound work, offering a snapshot of current contemporary art practices in Australia.

The artists are: Benjamin Bannan (Curtin University, WA); Sacha Barker (The University of Western Australia, WA); Kate Bohunnis (TAFE South Australia, SA); Julia Burke (RMIT University, VIC); Dean Cross (Australian National University, ACT); Siân Davies (The University of New South Wales, NSW); Lucia Dohrmann (Adelaide Central School of Art, SA); Madison Elrick (Monash University, VIC); Eric C (North Metropolitan TAFE, WA); Elham Eshraghian (The University of Western Australia, WA); Jackson Farley (The University of Sydney, NSW); Olivia Fisher (Deakin University, VIC); Claire Gillam (Curtin University, WA); Caroline Goodlet (Edith Cowan University, WA); Yusuf Ali Hayat (University of South Australia, SA); Phoebe Kelly (Queensland University of Technology, QLD); Olivia Lacey (Queensland University of Technology, QLD; Jessica Vincenza Long (The University of New South Wales, NSW); Sonny Nguyen (University of Wollongong, NSW); Jessica Ruth Price (Federation University Australia, VIC); Mandy Quadrio (Griffith University, QLD); Kelly Reynolds (Adelaide Central School of Art, SA); Cath Robinson (University of Tasmania, TAS); Yuval Rosinger (Victorian College of the Arts, VIC); Aden Sargeant (Queensland University of Technology, QLD); Kirstie Louise Scullen (Charles Darwin University, NT); Tri Minh Tran (RMIT University, VIC); Joe Wilson (National Art School, NSW); Jodi Woodward (Southern Cross University, NSW), and Bethany Woolfall (Monash University, VIC).

Map of The Creative Grid Initiative via Country Arts WA.

Regional Arts Partnership Program reveals The Creative Grid Initiative 

Western Australia's Regional Arts Partnership Program (RAPP) has revealed WA's first art network, The Creative Grid.

This initiative links up more than 40 organisations, bringing artists and galleries together to share resources and collaborate on future exhibitions and programs.

This year The Creative Grid is focused on the visual arts and will deliver 15 solo exhibitions, 15 group exhibitions and 50 mentorships including 15 artist mentorships, 15 curator mentorships, 15 photographer mentorships and five public art mentorships.

Community leader and Artistic Director of Southern Forest Arts, Fiona Sinclair, who has spearheaded the project said: ‘Regional arts is all about pulling miracles out of thin air on shoe string budgets – and we do that every day.

‘You really are talking about creating magic and pulling rabbits out of hats – creating something out of virtually nothing. It’s about transforming regional communities on an intimate and real level and we are doing that all time with very little money,' Sinclair said.

The Aboriginal Comedy Allstars will take their comedy show to the Edinburgh Fringe Festival.

Australia Council releases latest funding round highlights

The Australia Council for the Arts has released the highlights of its latest funding round, supporting arts projects, career development and national touring.

The $6.8 million delivered through the Australia Council’s core grants program will support 222 projects by 133 individual artists, 30 groups, and 59 arts organisations.

In addition, more than $2.1 million will be delivered through Playing Australia, the Contemporary Touring Initiative and Contemporary Music Touring Program.

Some of the highlights for this funding round are:
- Support for Aboriginal Comedy Allstars to take their comedy show to the Edinburgh Fringe Festival, 
- Musician, Genevieve Lacey, is being supported through a career development grant to work with industry leaders in developing a sustainable business model for independent artists,
- First Nations performer, Jessie Lloyd, will be supported through the Contemporary Music Touring Program to take her work to audiences across regional Australia. 

Australia Council CEO Tony Grybowski said: 'We continue to receive many high quality and ambitious proposals, and demand for our grant programs is far greater than the number of projects we are able to support. We congratulate all recipients who have been successful in this highly competitive environment.'

Applications for the next grants round close on Tuesday 5 June 2018.

More recent success stories.

About the author

To contact the ArtsHub news desk email editor@artshub.com.au. Keep up-to-date with the latest industry news; be part of the conversation and an engaged arts community by following ArtsHub on Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest,Tumblr

Share