How did the arts fare in 2018 Queen’s Honours list?

Gina Fairley

From artists to museum directors, screen producers, publishers and arts patrons – we take a look at who was honoured this year.
How did the arts fare in 2018 Queen’s Honours list?

Each year on the Queen's Birthday, Australians are honoured for their services to the community. We take a look at this year's list to see how the arts fared in the public perception.

Awarded in the field of Visual Arts

Receiving the highest award in the Queen’s Honour List – the Companion (AC) in the General Division is:

Emeritus Professor Virginia Margaret SPATE (NSW): For eminent service to higher education, particularly to art history and theory and to the advanced study of the contemporary arts, as an academic, author and curator, and as a role model for young art historians.

ADVERTISEMENT

Receiving the second highest honour – an Officer (AO) in the General Division was:

Mrs Jennifer May BOWKER (ACT): For distinguished service to Australia-Middle East cultural relations through the preservation of traditional creative and visual arts, and as a textile artist and educator.

Dr Christian Andrew THOMPSON (VIC): For distinguished service to the visual arts as a sculptor, photographer, video and performance artist, and as a role model for young Indigenous artists

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Professor Sue Elizabeth BAKER (VIC): For significant service to tertiary education in the visual and creative arts, particularly through advancing scholarship and research opportunities.

Mr Anthony Douglas ELLWOOD (VIC): For significant service to the visual arts and to the museums and galleries sector as an administrator and curator. Ellwood is the current Director of the National Gallery of Victoria.

Ms Deborah Margaret ELY (NSW): For significant service to the visual arts through leadership roles with art galleries, and to children's art education programs. Ely is the current CEO and Director of Bundanon Trust.

Mrs Eileen Margaret MACKLEY (VIC): For significant service to the visual arts, particularly through administrative, fundraising and philanthropic roles, and to heritage preservation.

Mr Hylton John MACKLEY (VIC): For significant service to the visual arts, particularly through administrative, fundraising and philanthropic roles, to heritage preservation, and to the community.

Ms Gael Lauraine NEWTON (ACT): For significant service to the visual arts as photography curator, and as an author and researcher, particularly of Southeast Asian photography.

Those receiving an OAM – Medal in the General Division – were:

  • Esther Austin (QLD) For service to the visual arts.
  • Vicki Anne Grima (NSW) For service to the visual arts, particularly in ceramics.
  • Ronald Eric Johnstone  (WA) For service to the museums and galleries sector, and to ornithology.
  • Jocelyn Maughan  (NSW) For service to the visual arts, and to education.
  • The late Mr Robin Carl Norling  (NSW) For service to the visual arts, and to education.
  • Moshe Rafael Rosenzveig (NSW) For service to the visual arts, particularly to photography. Rosenzveig is the Founder of the Head On Photography Festival and Award.
  • Graeme John Wilkie (VIC) For service to the visual arts, particularly to sculpture

Awarded in the Performing Arts and Music sector

Receiving the second highest honour – an Officer (AO) in the General Division was:

Ms Susan Mary PROVAN (VIC): For distinguished service to arts administration through festival leadership and governance, to the tourism sector in Victoria, and to the promotion of Australian comedy. Provan is currently Director of the Comedy Festival.

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Mrs Dianne Elizabeth ANDERSON (ACT): For significant service to the community through support for not-for-profit choral societies and music events.

Emeritus Professor Michael Jeffrey ATHERTON (NSW): For significant service to the performing arts, particularly through music composition, performance and education.

Mr Glenn A BAKER (NSW): For significant service to the entertainment industry through promoting, preserving and documenting popular music culture.

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Mr Brian George CADD (NSW): For significant service to the music industry as a singer, songwriter, performer, mentor and producer, and to professional associations.

Mr Peter John CASEY (NSW): For significant service to the performing arts through contributions to musical theatre as a conductor and musical director.

Ms Carolyn Frances CHARD (WA): For significant service to the performing arts in executive roles, particularly in Western Australia, and to support for young artists.

Mr William Eldred HENNESSY (VIC): For significant service to music as a concert violinist, artistic director, mentor and educator.

Dr John Charles HIBBERD (VIC): For significant service to the performing arts through advisory roles, to theatre as a playwright, and through contributions to Australian cultural life.

Dr Alastair Robert JACKSON (VIC): For service to the performing arts, particularly to opera, through a range of governance roles, and as a patron and benefactor.

Mr Chong Voon LIM (VIC): Richmond Vic 3121. For significant service to the performing arts as a musician, composer, producer and musical director, and to the community.

Those receiving an OAM – Medal in the General Division – were:

  • Dr Michael Gordon Barkl (NSW) For service to the performing arts and music education.
  • Olive Patricia Bice (VIC) For service to the performing arts, particularly through country music.
  • Sheena Margaret Boughen (NSW) For service to the performing arts through administrative and executive roles. Boughen was part of the Founding Team of the Four Winds Festival at Bermugui.
  • Robyn Margaret Bradley (NSW) For service to music through community ensembles.
  • Margaret Anne Brickhill (VIC) For service to the performing arts, and to the community of Wangaratta.
  • Robert Darwin Brown (SA) For service to the performing arts, particularly through music.
  • Walter Wesley Brown (VIC) For service to music through brass bands, and to the community.
  • Martin Samuel Butler (SA) For service to the performing arts, particularly through music.
  • Dr William Clark (NSW) For service to music education.
  • Dr James Martin Cuskelly (QLD) For service to music education.
  • Dianne Mary Eden (QLD) For service to performing arts education.
  • The late Mr Philip Ernest Emmanuel (QLD) For service to the performing arts, particularly through music.
  • Antony John Gray (UK) For service to the performing arts, particularly through music as a pianist.
  • Helen Margaret Jennings (VIC) For service to music, particularly through community radio.
  • Shirley Jones-Griffin (VIC) For service to the performing arts, particularly to ballet.
  • Deirdre Joan Russell (WA) For service to the community, particularly through music.
  • Thomas John Sweeney (NSW) For service to the performing arts, and to the community of Willoughby.
  • Brian John Triglone (ACT) For service to choral music in the Australian Capital Territory.
  • Leigh Teresa Vaughan (NSW) For service to the arts and music education, to local government, and to the community.
  • Robert Scott Knight (NSW) For service to the library and information sciences sector, particularly in the Riverina.

Awarded for services to Screen and Film

Receiving the highest award in the Queen’s Honour List  – the Companion (AC) in the General Division is:

Ms Jill Elizabeth BILCOCK (VIC): For eminent service to the Australian motion picture industry as a film editor, to the promotion and development of the profession, as a role model, and through creative contributions to the nation's cultural identity.

Receiving the second highest honour – an Officer (AO) in the General Division was:

Mr Thomas Edmund GLEISNER (VIC): For distinguished service to the media and television industries as a writer, producer, actor and presenter, to children living with cancer, and as a supporter of young people with autism spectrum disorders.

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Mr Christopher John FREELAND (NSW): For significant service to the arts in New South Wales particularly to the film industry, to business education, and to the community.

Ms Jane SMITH (VIC): For significant service to the broadcast media industry, particularly to film and television, through administrative roles, and to the community. Smith is currently Interim CEO at Craft Victoria.

Those receiving an OAM – Medal in the General Division – were:

  • Alison Lempriere Nisselle (VIC) For service to the film and television industry.
  • Frederick Kenyon (NSW) For service to the television broadcast industry.
  • Scott Victor Levi (NSW) For service to the broadcast media industry, and to the community.

Awarded for Publishing

Receiving the second highest honour – an Officer (AO) in the General Division was:

Ms Susan Margaret BUTLER (NSW): For distinguished service to the community as a lexicographer and author, as a facilitator of academic discourse on Australian English language, and to commercial publishing.

Dr Catherine Elizabeth GRENVILLE (VIC): For distinguished service to the literary arts as an author, to the tertiary education sector, to professional societies, and as an advocate for the publishing industry.

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Dr John Alexander BYRNE (NSW): For significant service to library and information management through initiatives to develop access to global and Indigenous resources.

Awarded in the areas of Architecture and Design

Receiving the second highest honour – an Officer (AO) in the General Division was:

Ms Linda JACKSON (QLD): For distinguished service to the Australian fashion industry as a textile artist and clothing designer, and as a teacher and mentor of Indigenous artists in northern Australia.

Ms Jennifer Margaret KEE (NSW): For distinguished service to the Australian fashion industry as a textile artist and clothing designer, and through contributions to the environment and conservation.

Dr Natalie H M JEREMIJENKO (QLD): For distinguished service to the arts, and to higher education, as an academic, through pioneering contributions to architecture, technology, the sciences, and engineering, and to rural and urban design.

Professor Kenneth John MAHER (NSW): .For distinguished service to architecture and landscape design, particularly through urban infrastructure projects, and to environmental sustainability in planning.

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Mr Damian Peter ROGERS (TAS): For significant service to architecture, and to the building and construction industry, as a leader and administrator of professional organisations.

Awarded for Philanthropy and Patrons to the Arts

Receiving the second highest honour – an Officer (AO) in the General Division was:

Ms Samantha Doreen MEERS (NSW): For distinguished service to the community through philanthropic support for arts programs and cultural institutions, and to a range of charitable organisations.

The late Mrs Alice Dorothy (Alitya) RIGNEY PSM (SA): For distinguished service to education, particularly through providing opportunities for youth, and to the promotion and protection of Indigenous language, culture and heritage.

Awarded an AM – Member in the General Division – were:

Mrs Anita BELGIORNO-NETTIS (NSW): For significant service to the community through support and philanthropic contributions to social welfare and arts organisations.

General and / or across art forms

Those receiving an OAM – Medal in the General Division – were:

  • Robert Kinleside Crawford (VIC) For service to the performing and visual arts, and as an author.
  • Margaret Mary Hardy (NSW) For service to the arts through a range of roles.
  • Aleksandar Vasiljevic (VIC) For service to the arts, and to the community.
  • Denise Aline Wadley (QLD) For service to the arts and education administration in Queensland.
  • Robert Wilson Wannan (NSW) For service to the visual and performing arts, to youth, and to the community.

About the author

Gina Fairley covers the Visual Arts nationally for ArtsHub. Based in Sydney you can follow her on Twitter @ginafairley and Instagram at fairleygina.

Share